Záruka na akumulátory a batérie
Životnosť batérií
V prípade batérií záruka sa vzťahuje na chyby materiálu a na konštrukčné chyby, avšak záruka sa nevzťahuje na ich kapacitu a životnosť. Znižovanie kapacity totiž nie je chybou, ale prirodzenou vlastnosťou batérie. Vzhľadom na to, že k opotrebovaniu dochádza pri bežnom používaní tovaru, záruku je možné uplatniť iba pri poškodení batérie. Životnosť batérie je najčastejšie spätá s počtom nabíjacích cyklov, ale aj so spôsobom nabíjania, vybíjania a uskladnenia. Preto sa používa paušálna doba životnosti 6 mesiacov. Jedná sa ale o životnosť batérie, nie o jej záručnú dobu! Záručnú dobu však nemožno zamieňať za životnosť výrobku.
Ako si teda zákon vysvetliť? Ak zakúpite akumulátor, či už samostatne, alebo súčasť iného produktu, reklamovať ho môžete bežne ako čokoľvek iné po zákonom stanovenú dobu 24 mesiacov. Pokiaľ sa teda napríklad pri bežnom používaní akumulátora vďaka konštrukčnej, či skryto materiálovej vade uvoľní nejaká jeho časť, je to pravdepodobne dôvod k reklamácii. Ak však po dobe dlhšej ako šesť mesiacov budete chcieť reklamovať pokles kapacity akumulátora, pravdepodobne neuspejete. Pokles kapacity totiž súvisí so životnosťou akumulátora. Jedná sa o prirodzený jav, ktorý je navyše, ako už bolo uvedené ovplyvnený počtom nabíjacích cyklov, spôsobom nabíjania, vybíjania a skladovania. Ak napríklad necháte lítiový akumulátor úplne vybitý po niekoľko týždňov, je možné, že ho už nepôjde vôbec nabiť. Tu sa potom už nejedná o chybu akumulátora, k poškodeniu došlo zanedbaním bežnej údržby a uskladnenia zo strany používateľa.
Čo to znamená v praxi? Ak budete po roku používania reklamovať batériu, že vydrží len 20 minút, tak s reklamáciou neuspejete. Úbytok alebo úplná strata kapacity po 6 mesiacov je spôsobená bežným opotrebovaním batérie. Ak vám však batérie po roku používania napr. vytečie, jedná sa o vadu materiálne alebo prevedení a v tomto prípade by mala byť reklamácia uznaná.
Záručná doba na batérie je teda 24 mesiacov, ale nevzťahuje sa na pokles kapacity, ktorá je spôsobená bežným používaním.
Čo teda poradiť?
V prípade batérií, dĺžka životnosti záleží na frekvencii použitia výrobku, spôsobu nabíjania, počtu nabití a pod. Batériu telefónu alebo smart hodiniek je nutné udržiavať aspoň v mierne nabitom stave. Nepoužívané batérie sa približne do jedného mesiaca sami vybijú. U batérii ponechanej vo vybitom stave dlhšie ako jeden týždeň môže dôjsť k nevratnému poškodeniu a nefunkčnosti. Ponechanie poškodenej alebo nefunkčnej batérie v prístroji môže zapríčiniť znehodnotenie Vášho prístroja.
Pri Li-ion batériách sa neoplatí mobil vybíjať úplne. Odporúča sa ich nabíjať najčastejšie ako sa dá. Nijak tým mobilu a ani batérii neublížite. Vyššie teploty a hlavne vystavovanie Vášho zariadenia priamemu slnečnému lúču znižuje životnosť vašej batérie rýchlejšie. Dávajte si teda pozor, kde svoj mobil položíte. Vyvarujte ich pred parapetami alebo rozžeraveným vnútrom auta.